Systemy solarne Thermomax i Varisol - ze względu na niespotykaną jakość wykonania, ponad 25-letnią trwałość i ponadprzeciętną wydajność - zagwarantują Państwu długoletnią, bezawaryjną eksploatację oraz bezpieczeństwo użytkowania. Solarne systemy grzewcze, wyposażone w próżniowe kolektory słoneczne Thermomax i Varisol umożliwiają efektywne przekształcenie bezpośredniego oraz rozproszonego promieniowania słonecznego w użyteczne ciepło. Próżnia wewnątrz każdej rury solarnej to perfekcyjna izolacja, która chroni system przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak: zimno, wiatr czy wysoka wilgotność, zapewniając jednocześnie sprawne przekazanie przechwyconej energii do wymiennika.
Dzięki unikalnej konstrukcji tub próżniowych, w których płaski absorber znajduje się w pojedynczej próżniowej tubie szklanej, wydajność, jaką osiągamy w porównaniu z kolektorami próżniowymi typu "termos", charakteryzuje się o około 40-50-procentową wyższą efektywnością.
PEŁNY PAKIET SOLARNY
Oprócz podgrzewania ciepłej wody użytkowej, próżniowe kolektory słoneczne Thermomax i Varisol idealnie sprawdzają się w systemach niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego i ściennego. Znajdują również zastosowanie w ogrzewaniu wody basenowej oraz zasilaniu zmywarek i pralek ciepłą wodą, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu przez te urządzenia.
Zaawansowanie technologiczne kolektorów Thermomax i Varisol - w porównaniu z kolektorami płaskimi - zapewnia roczną wydajność o około 30 proc. wyższą w przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej i o około 50 proc. wyższą w przypadku zastosowania kolektorów słonecznych w instalacji wspomagającej centralne ogrzewanie. Kolektory słoneczne Thermomax i Varisol pokrywają do 70 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę, redukując rachunki za jej ogrzewanie.
Schemat przedstawia podstawową instalację solarną, służącą do podgrzewania wody użytkowej, z zastosowaniem zbiornika dwuwężownicowego. Ciepło z systemu solarnego przekazywane jest zimnej wodzie za pomocą wężownicy, znajdującej się w dolnej części wymiennika. Ciepła już woda przemieszcza się do górnej części zbiornika, z której jest pobierana przez użytkowników. W przypadku, gdy woda nie osiągnie zadanej temperatury, automatycznie zostanie uruchomiony kocioł, który poprzez górną wężownicę dogrzeje wodę w górnej części wymiennika.
Instalacje grzewcze wykorzystujące kolektory słoneczne wchodzą w zakres systemu dopłat, dotacji, preferencyjnych kredytów, przeznaczonych na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Uruchomione zostało wsparcie z programu dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, niepodłączonym do sieci ciepłowniczej, poprzez banki, NFOŚiGW proponuje dopłaty w wysokości 45 proc. kapitału kredytu bankowego, wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia - INFO DOTACJA 45
ENER KAP Sp. z o.o. Słoneczna 21, 86-031 Osielsko , tel. +48 52 324 19 10